Gyakori kérdések
- Milyen jelekből tudhatjuk, hogy elég a tej?
- Mi az a helyes mellre helyezés?
- Mennyit híznak az anyatejes babák?
- Miért sírhat?
- Hasfájás, miért?
- Miért kelnek a babák éjszaka?
- Mik az első éhségjelek?
- Mit jelent az igény szerinti, kizárólagos szoptatás?
- Mit tehetünk, ha dől a tej?
- Mi segíthet, ha kevés a tej?
Miért kelnek a babák éjszaka?
Vannak kisebb és nagyobb alvásigényű babák, de előre sajnos nem tudhatjuk gyermekünk melyik tábort fogja erősíteni. Azt jó, ha tudjuk, hogy a legtöbb kisbaba nem alussza át az éjszakát.
Ausztrál kutatók vizsgálták az éjszakai felkeléseket és arra a megállapításra jutottak, hogy 2 éves kor körül kezd lassan magától abbamaradni az éjszakai ébredés anélkül, hogy bárki aludni tanítaná a gyermeket. Ez az idegrendszeri érés folyamatának egy fázisa.
Mi minden miatt ébredhetnek a babák?
Az első 2 évben elsősorban az elszakadástól való félelemből adódhat az éjszakai ébredés. A gyerekek sokszor csak 3 éves korukra jutnak el odáig a fejlődésben, hogy megértik, ha szüleik éppen nincsenek a szemük előtt, akkor is a világon vannak, és előbb-utóbb visszajönnek. 2 éves kor után legtöbbször a félelmek felkavaró álmok állnak az éjszakai ébredések hátterében.
Lelki okok:
- „Alvászavar” lehet: költözés, válás, betegség, családi viszály miatt. Kisfiúknál különösen jellemző, hogy gond lesz az alvással, ha el kell válni a papától.
- 4-6 hónapos korban nagyon zsúfolt eseménydús időszakuk van a gyerekeknek, nem érnek rá napközben, így éjszaka kell pótolniuk az anya(tej) hiányát.
- A tv-ben látott erőszakos jelenetek gyakran jelennek meg a gyermekek álmában
Testi okok:
- Éhes: Főleg az első hónapokban jellemző. 3-4 hónapos korban nem érnek rá napközben enni, ezért éjszaka pótolják
- Bepisilt: első hónapokban jellemző
- jön a foga: 5-7 hónapos korban már jellemző lehet, mert a fájdalom korábban érezhető. 2 évesen az őrlőfogak kínozhatják a gyerekeket
- Ha mérföldkőhöz érkezett a baba a fejlődésben pl.: mozgás, fogás, mászás, felülés, …
Környezeti tényezők:
- meleg vagy hideg van. Optimális, ha 21 fok körül van a hőmérséklet a páratartalom pedig 50%-os legyen. A nagyon meleg, száraz levegő nem kedvez a szűk orrjáratoknak, könnyen bedugulhatnak.
- Zajok. Nem szeretik a gyerekek a néma csöndet. A zajok minél jobban hasonlítanak a méhben hallhatókra, annál jobban kedvelik. A monoton zajokat részesítik előnyben a gyerekeke pl. mosógép, hajszárító, porszívó.
Egészségügyi okok:
- eldugult az orra, ez lehet a szűk orrjáratok miatt.
- allergia, cigifüst, por, tejallergia, parfüm, hajlakk, állatszőr, egyes növények, textíliák, koffein, csoki kóla, megfázás elleni szerek, pl.: a fejfájás csillapítok magas koffeintartalmúak.
- fülfájás, előfordul, hogy nappal nincs tünete, de éjszaka nagyon fájdalmas
- húgyúti fertőzés, minél kisebb a baba annál nehezebb felismerni
- az éjszakai fájdalmakat komolyan kell venni!
Először is gondoljuk végig
Ha valóban az a helyzet, hogy hónapok óta minden éjszaka 10-szer vagy félóránként kel a baba, végig kell gondolni milyen okok játszhatnak közre ebben (lásd fent)
- Érdemes felidézni mikor kezdődött és mikor durvult el a helyzet!
- Valóban 10-szer kel vagy csak több, mint amennyit mi szeretnénk?
- Tényleg minden nap ez történik?
- Sosem alszik nyugodtan?
- Ha a fogzás lenne a felkelés oka, a fogacska kibújása után nyugodtabbak lesznek az éjszakák
- Ha a szilárd táplálékok bevezetése óta ilyen nyugtalan lehetséges, hogy allergiás valamelyik alapanyagra! (pl.: a tejpépek teljes tejport tartalmaznak melynek nagyfokú allergizáló hatása van)
- Szülői vita, veszekedés
Mit lehet tenni?
4-6 hónapos korban:
- Napközben ingerszegény környezetben próbáljunk hosszabb ideig szoptatni
- Sokszor nem is ébred fel teljesen a baba elég egy kis simogatás, ölelés, testközelség,
- Hordozás
Másfél éves kortól:
- ha az anya úgy érzi, nem bírja, finoman próbálkozhat új „szabályok” felállításával Pl.: akkor szopizunk, ha világos lesz.
Elég valószínű, hogy sírni fog a baba, ezért fontos, hogy lehetőleg együtt aludhasson szüleivel ne veszítse el a teljes biztonságérzetét. Fontos az elszántság, következetesség. Ha az anyukának lelkiismeret furdalása van, akkor nem biztos, hogy elérkezett a változtatás ideje.
- Az első ébredésnél kap szopit, utána már nem. Ilyenkor azt mondjuk, hogy már kaptál cicit most alszunk. Fontos, hogy a gyerek ezt ne érezze büntetésnek csak annak ami, nem akar éjszaka többet szoptatni a mamája.
- Altassuk másképp: szoptassuk, amíg el nem csendesedik, utána vegyük le a mellről, simogassuk
- Külön ágy: ne legyen büntetés, próbáljuk vonzóvá tenni az új fekhelyet. A fokozatos távolodás is működhet pl. matrac az ágy mellé. Ha van nagyobb testvére tetszhet neki, hogy a nagyobb mellé fektetjük.
- Apa segítsége: Az éjszakai felkelés nem feltétlenül függ össze a szoptatással. Tápszert kapó vagy már rég nem szopó gyerek is felébred éjszaka.
- Ha könnyen felkel, amikor kihúzzuk a bimbót a szájából, segítsünk a nyomáscsökkenésen. Ilyenkor a bimbó kihúzása közben az ujjunkkal csukjuk be a száját a babának. Így szabályozhatjuk a nyomáscsökkenést.
- Töltsünk sok időt a kicsivel, szopihoz nem kötődőt is.
A gyakori ébredés életkori sajátosság, amin idomítással, sírni hagyással lehet változtatni, ezzel sem mindig, de ezt sohasem javasoljuk! Tudományos eredmények bizonyítják, hogy a csecsemő sírni hagyása pontosan olyan elváltozásokat eredményez az agyban, mint amilyeneket depressziós felnőtteknél látnak a kutatók! Sírni hagyott babáknál iskolás korban 10-szer gyakoribb a figyelemhiányos zavar, gyenge iskolai teljesítmény és az antiszociális viselkedés.
Célszerűbb kivárni, amíg kinövi ezt az igényét a baba vagy megvárni a nyugodtabb napokat.
Ajánlott irodalom:
William Sears: Éjszakai gondoskodás
Margot Sunderland: Okosan nevelni tudni kell
www.lll.hu
www.szoptatasportal.hu
Forrás:
Kismama magazin: Mitől lesz jó alvó?
Dr William Sears Éjszakai gondoskodás
Szerkesztette: Kovalik Éva